Koronavirüsün Yeni Belirtisi: HIÇKIRIK

Koronavirüsün Yeni Belirtisi ortaya çıktı. Evet yanlış okumadınız koronavirüsün bilinen belirtileri öksürük, ateş ve kemik ağrısına yeni bir belirti daha ekleniyor. Hıçkırık Nedir? Önce hıçkırığın ne olduğuna bir bakalım. Hıçkırık göğüs boşluğu ve karın boşluğu arasında bulunan diyafram kasının anı ve istem dışı kasılma olayına denir. Hıçkırık tutmasının bazı sebepleri stres ve ani duygu değişikliği […]

Koronavirüsün Yeni Belirtisi ortaya çıktı. Evet yanlış okumadınız koronavirüsün bilinen belirtileri öksürük, ateş ve kemik ağrısına yeni bir belirti daha ekleniyor.

Hıçkırık Nedir?

Önce hıçkırığın ne olduğuna bir bakalım. Hıçkırık göğüs boşluğu ve karın boşluğu arasında bulunan diyafram kasının anı ve istem dışı kasılma olayına denir. Hıçkırık tutmasının bazı sebepleri stres ve ani duygu değişikliği iken kalp büyümesi ,mide rahatsızlıkları ve zatürrenin de belirtileri arasında bulunmaktadır. Aslında hafife alınmaması gereken bir olay olan hıçkırık bu sefer doktorların kafasını karıştırdı.

ABD de yaşayan bir adam 4 gün boyunca aralıksız hıçkırmaya başlayınca bu durum doktorların dikkatini çekti. Korana testi yapılan adamın testi pozitif çıkmasına rağmen ateşi ve hayati fonksiyonları gayet normaldi bunun üzerine göz altında tutulan adamda ilerleyen günlerde akciğer yetmezliği ve ani ateş yükselmesi semptomları görülmeye başlandı bunun üzerine doktorlar uzun süre geçmeyen aralıksız hıçkırığın koronavirüsü belirtisi olabileceğini söyleyerek hafife alınmadan doktorlara başvurulması gerektiğini söyledi.

Bilim Adamları Koranavirüs İle Hıçkırık Arasındaki İlişkiyi Araştırdı

Peki Türk Bilim Kurulu bu konu hakkında ne düşünmekte inceleyelim: Prof. Dr. Mustafa Necmi İLHAN özellikle yaz aylarında koku, tat alma bozukluğu ile gelen vakaların artışına dikkat çekerek,

“Ayrıca yine yaz aylarında ishal şikayeti ile gelen hastalar arttı. Bunun yanı sıra çok farklı bulgularla hastalar gelebiliyor. Koronavirüs hastaları asemptomatik (belirtisiz) olabiliyor. Amerika’da hıçkırık şikayetiyle hastaneye giden hastanın koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyduk. Hıçkırık genelde nörolojik tutulumla da olabilir. Başka bir hastalık vardır, nörolojik tutulum söz konusu olmuştur, sinir uçlarına yayılmıştır. Koronavirüs hayatımızda daha çok yeni. Biz ülkemizde 5 aydır biliyoruz, dünya Çin’de olsa 7 aydır biliyor. Belki koronavirüs nörolojik sinir tutulumu yapıyor. Bu sinir tutulumu sonrası hıçkırık karşımıza çıkabiliyor. Daha önce kendinizde olmayan, günlük hayatınızı etkileyen bir bulgu varsa doktorunuza başvurmakta fayda var. Vatandaşlarımız kendi hekimlerine kronik hastalıkları varsa önce onlara danışmalıdır. ‘Hıçkırığın yeni koronavirüs belirtisi’ dememiz çok zor. Daha önce olmayan, yeni çıkan bir belirtiniz varsa koronavirüs riski olabileceği düşünülmelidir” diye konuştu.

Yani Türk Bilim Kurulunun bu konudaki düşüncesi daha bir kesinlik olmadığı için halkı korkutmama yönünde zaten hastanelere gidilmesini önlemeye çalışan sağlık bakanlığı ve sağlık kurulu bu konunu resmi evraklarla kanıtlamadığı için üstünü kapatma yönünde olmuş.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?