Kervan nedir? Kervan Ne demek?

Genel olarak yazımızın konusu kervan nedir üzerine kuruludur. Web sitemizin adı da web kervanı olunca, kervan nedir? açıklamamak olmaz dedim. Tabi bizdeki kervan bildiğimiz kervan manasında kullanılmadı tabi ki. Sitemizin adındaki kervan, internetin geniş, uçsuz bucaksız dünyasını anlatmak için kullanıldı. Bizim amacımız da sizlere bu geniş dünyada önderlik edebilmek, yol gösterebilmek. Sitemizin kurulum amacı ve […]

Genel olarak yazımızın konusu kervan nedir üzerine kuruludur. Web sitemizin adı da web kervanı olunca, kervan nedir? açıklamamak olmaz dedim. Tabi bizdeki kervan bildiğimiz kervan manasında kullanılmadı tabi ki. Sitemizin adındaki kervan, internetin geniş, uçsuz bucaksız dünyasını anlatmak için kullanıldı. Bizim amacımız da sizlere bu geniş dünyada önderlik edebilmek, yol gösterebilmek.

Sitemizin kurulum amacı ve sitemiz hakkında bilgi almak için Hakkımızda yazımızı ve Web Kervanı Sitemiz Hakkında yazılarını inceleyebilirsiniz.

Kervan Kelime Manası Nedir? TDK Kervan Açıklaması Nedir?

Kervan Nedir?

Kervan kelimesini anlatmaya öncelikle sözlük manasından başlayalım. Bunun için de bizim için en güvenilir kaynak olan TDK ya bakalım. Bakalım Türk Dil Kurumu‘na göre kervan ne demek? Kervan kelime manası ne?

Kervan kelimesi Tdk ya göre Farsça’dan dilimize geçmiş bir kelimedir. 2 farklı anlamı vardır. Bunlar:

  1. isim, eskimiş Uzak yerlere yolcu ve ticaret eşyası taşıyan yük hayvanı katarı
  2. isim, eskimiş, mecaz Toplu olarak birbiri ardınca gelen şeyler

Kervan Ne Demek? Kervan Nedir?

Kervan ne demek diye sorguladığımızda şu sonuçlara ulaşıyoruz. Tdk ya göre kervan ne demek? Kervan nedir? Kervan neye denir?

  1. Uzak yerlere yolcu ve ticaret eşyası taşıyan yük hayvanı katarı.
  2. Toplu olarak birbiri ardınca gelen şeyler.

Kervan kelimesi Tdk ya göre Farsça’dan dilimize geçmiş bir kelimedir. 2 farklı anlamı vardır. Bunlar:

  1. isim, eskimiş Uzak yerlere yolcu ve ticaret eşyası taşıyan yük hayvanı katarı
  2. isim, eskimiş, mecaz Toplu olarak birbiri ardınca gelen şeyler

Kervan Neye Denir? Kervan Açıklaması Nedir?

Kervan kelimesinin sözlük anlamını öğrendikten sonra az çok aklımızda bir şeyler oturmaya başlamıştır. Şimdi sıra geldi asıl konumuza. Kervan nedir? Kervanın detaylı olarak açıklamasını yapınca bu sorumuza da cevap vermiş olacağız.

Eski zamanlarda, daha arabalar bile bulunmamışken insanlar eşyalarının bir yerden bir yere taşıyabilmek için at, eşek, deve gibi hayvanları kullanıyorlardı. Bu hayvanlar ağır yükleri kolay bir şekilde taşıyabilme kabiliyetine sahipti. Hal böyle olunca da insanlar bu hayvanlar faydalanarak çok ağır yükleri bu hayvanlara yükleyip taşımaya çalışıyorlardı.

O zamanlarda bir de çeteler vardı. Güçsüz gördükleri insanlara saldırıp eşyalarını çalıyorlardı. Onlar yağmalıyorlardı. İnsanlar da bu yağmacı eşkıyalardan kurtulabilmek için bir arada yolculuk yapmaya başladılar. Bu sayede hem daha güvenli hem de daha eğlenceli bir yolculuk geçirmiş oluyorlardı. Bu çeteler de bu kervanlardaki insan topluluğunu görünce de onlara saldırmaktan vazgeçiyorlardı.

Kervanlar hızlarına göre ikiye ayrılıyorlar. Biri hızlı kervanlar diğeri ise yavaş kervanlar. Yavaş kervanlar hızlı kervanlara göre ağır yüklere sahip, daha çok hayvandan oluşan, yavaş hareket eden kervanlara deniyor. Hızlı kervanlar ise onlara nazaran daha hızlı hareket eden ve daha hafif yüklere sahip kervanlara söyleniyor.

Kervanları günümüzdeki konvoylara benzetebiliriz. Bizler de güvensiz olan yerlerden geçerken veya uzun yolculukları daha eğlenceli hale getirmek için birkaç araç arka arkaya geçip konvoy yaparak yolculuk ediyoruz. Hatta en iyi örneklerini düğünlerde, sünnetlerde ve asker uğurlamalarında yapılan uzun araç kuyruklarında görebiliriz. Adetten olarak gelin almaya giderken, asker uğurlarken konvoy yaparız. Hatta konvoyumuzun uzunluğu ile bile övünürüz.

Kervanlar Nasıl Yolculuk Yaparlar?

Kervanlar yazın ve kızın farklı şekilde yolculuk yaparlar. Mevsimlerin özelliklerine göre şartları kendi lehine çevirirler. Mesela yazları çok sıcak olur. Bu yüzden geceleri ve güneşin az olduğu vakitlerde yolculuk yaparlar. Güneşin kavurucu sıcaklarında, öğle vakitlerinde ise dinlenirler.Yazın kavurucu sıcaklarında güneş doğduktan yaklaşık iki saat sonra yürümeyi keserler ve dinlenmeye çekilirler. Yaz aylarında güneş battıktan sonra ise yola çıkarlar ve yürümeye başlarlardı. Kış aylarında ise normal kervanların yürüdüğü şekilde gündü yürüyüp gece dinlenirlerdi.

Kervanlar uzun yolculuklar yaparken dinlenecekleri yerlere ihtiyaç duyarlardı. Tabi bunların en iyisi, kervanların en çok rahat edebileceği yerlerden olan kervansaraylardı. Osmanlı zamanında ise büyük ticaret yolların üzerinde oldukça çok kervansaray bulunurdu. İnsanlar bu kervansaraylarda hem kendileri hem de bineklerini dinlendirirlerdi. Bu kervansarayları bizim şimdiki otellere benzetebiliriz.

Kervansaraylar ilk olarak 5. yy. başlarında kurulmuştur. İlk kuruluş amaçları askeri açıdan olsa da zamanla ticari açıdan kullanılmaya başlanmıştır. Ticaret yollarının üzerine kurulmaya öncelik verilmişlerdir. Kervansarayların uzaklıkları genellikle  deve yürüyüşü ile günde dokuz saat, yani 40 kilometre şeklinde ayarlanmıştır. Selçuklu zamanında savunma amaçlı da kullanılmıştır. Osmanlı zamanında çoğulukla ticaret amacıyla kullanılmıştır. Osmanlı zamanındaki çoğu kervansarayı vakıflar yapmıştır.

Kervanlar çok tehlikeli yerlerden geçerken birleşirlerdi. İçlerinden birini ise kervancı başı seçerler. Bu kervancı başı silahlı olurdu. Tehlikeli olabilecek anlarda, mesela gece dinlenirken, belirli noktalara silahlı nöbetçileri kervancı başı koyarlardı. Kervanlar çoğunlukla kervancı başının vereceği karar göre hareket ederlerdi. Nerede bekleneceği, ne zaman harekete başlanacağını kervancı başı karar verirdi. Kervancı başı harekete geçileceği zamanı haber verince herkes bu emre itaat eder ve 30 dakika içinde herkes hazır olurdu. Hazırlanmayan kişiler beklenilmez ve hemen harekete geçilirdi.

Kısacası kervancı başının görevleri; kervanın güvenini sağlamak, kervanın düzenini sağlamak, kervanın dinleneceği yeri ve zamanı seçmek, kervanın hareket güzergahını belirlemek ve kervanın hareket saatlerini belirlemek olarak söylenebilir.

Kervanlara Örnekler Nelerdir?

Günümüzdeki Kervanlara Örnekler – Hac Kervanı

Peki günümüzde kervan nedir? Günümüzdeki en büyük kervan hac kervanlarıdır. Bu hac kervanları senede bir defa Şam ve Mısır’dan Hicaz’a giderler. Ayrı ayrı giden bu kervanlardan Şam’dan hareket edenler 60-70.000, Mısır’dan hareket edenler ise 40-50.000 kişiyi bulurlar. Günümüzdeki bu kervanlar ise ağır kervanlara örnek olarak gösterilebilir. Şam’dan yola başlayan kervanlar normal şartlar altında altmış bir günde Mekke’ye varır, hac mevsimi geçince mal alarak yolcularla beraber geri dönerlerdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?