Intel Xe-HPG Teknik Özellikleri Neler

Intel Xe-HPG duyuruldu. Intel’in ekran kartlarında bir devrim niteliğindeki Intel Xe-HPG teknik özellikleri neler? Intel Xe-HPG ekran kartı özellik bakımından ekran kartı denince akla gelen Nvidia ve Amd ekran kartlarından farkı ne? Hep beraber bu yazımızda Intel Xe-HPG ekran kartının teknik özelliklerini inceleyeceğiz. Intel Xe-HPG bize neler vaad ediyor gelin beraber inceleyelim. Intel hali hazırda […]

Intel Xe-HPG duyuruldu. Intel’in ekran kartlarında bir devrim niteliğindeki Intel Xe-HPG teknik özellikleri neler? Intel Xe-HPG ekran kartı özellik bakımından ekran kartı denince akla gelen Nvidia ve Amd ekran kartlarından farkı ne? Hep beraber bu yazımızda Intel Xe-HPG ekran kartının teknik özelliklerini inceleyeceğiz. Intel Xe-HPG bize neler vaad ediyor gelin beraber inceleyelim.

Intel Xe-HPG teknik özellikleri

Intel hali hazırda işlemcilere entegre şekilde dahili ekran kartı çıkarıyordu. Son zamanlarda gayet de başarılı ekran kartları çıkarmayı çıkaran Intel en sonunda bir gaming ve iş dünyasına hitap eden üst düzey ekran kartını duyurdu. Intel bu ekran kartının üzerinde 2 senedir çalışıyordu. Sonunda beklenen ve 2 yıllık emeğini veren o ekran kartı Intel Xe-HPG yi Architecture Day 2020 de duyurdu. Intel Xe-HPG nin en belirgin özelliği ise Ray Traycing destekli olması. Intel Xe-HPG ekran kartı 2021 de piyasaya sürülecek ve bilgisayarlarda sıklıkla görmeye alışkın olduğumuz Amd ve Intel ekran kartlarına ciddi bir rakip olacak.

Ray Tracing – Işın İzleme Destekli Ekran Kartı Intel Xe-HPG

Intel Xe-HPG ekran kartı hakkında yaptığımız araştırmalar neticesinde çok fazla bir bilginin paylaşılmadığını anladık. Yapılan son açıklamara göre ise Intel Xe-HPG ekran kartı Ray Tracing ( bilinen adıyla ışın izleme ) teknolojisine sahip olacak. Aynı zamanda Intel Xe-HPG Gddr6 belleklere sahip olacak. Bu sayede bütçe dostu, fiyat olarak rakiplerine göre daha makul bir seviyede olması bekleniyor.

Intel Xe-HPG teknik özellikleri

Intel şimdiye kadar daha önceden ekran kartları çıkarmıştı. Bunlar gene Xe serisinde olmuştu. Şmdiye kadar Intel Xe modelleri arasında verimlilik için Xe-Lp modelini, ölçeklendirme için Xe-Hp modelini ve daha performanslı işler için ise Xe-Hpc modelini çıkarmıştı. Son olarak da 2021 yılında çıkaracağı Xe-HPG modeli ekran kartı ise oyun odaklı bir ekran kartı olacak.

Yeni GPU’nun MCM tabanlı olacağına ilişkin bir soruya Raja Koduri cevap verdi. Raja Koduri verdiği yanıtta Xe HP’nin özel EMIB ve Co EMIB derlemeye ihtiyaç duyacağını belirtti. Bu da ürünün tek kare olarak Xe HPG ile çıkacağını gösteriyor.

Intel Kendine Rakip Olarak AMD Yi Seçti

Intel son zamanlarda kendini ekran kartı piyasasında AMD yi rakip olarak belirlenmişti. Çıkardığı işlemcilerin yanında sunulan dahili ekran kartlarını çoğunlukla AMD marka harici ekran kartları ile kıyaslaması ise bunu bize açıkça belirtiyor. Xe-HPG modeli ekran kartı ayrıntılarını Intel açıkladığı zaman sizlerle daha detaylı bir açıklama yazısı paylaşacağız. Yakın zamanda Xe-HPG ekran kartı ile diğer ekran kartların karşılaştırmalarını da paylaşacağız. Xe-HPG Benchmark sonuçlarının yakın zamanda çıkmasını ümit ediyoruz. Bu sayede Amd ve Nvidia ekran kartları ile daha rahat bir kıyaslama yapabiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?