Intel Tiger Lake İşlemcileri Hakkında Merak Edilenler

Intel 11. nesil işlemcileri olan Intel Tiger Lake İşlemcileri 10 nm. nin rafine edilmiş haliyle karşımıza çıkacak. Yeni nesil Intel Tiger Lake İşlemcileri düşük güç tüketimi maksimum performans olarak çalışacak. Intel 10. nesil işlemcilerden daha iddialı olacak. İntel Tiger Lake İşlemcilerinin Özellikleri Neler? Intel yeni nesil işlemcilerinden olan Intel Tiger Lake işlemcilerinin özelliklerini açıklamaya başladı. […]

Intel 11. nesil işlemcileri olan Intel Tiger Lake İşlemcileri 10 nm. nin rafine edilmiş haliyle karşımıza çıkacak. Yeni nesil Intel Tiger Lake İşlemcileri düşük güç tüketimi maksimum performans olarak çalışacak. Intel 10. nesil işlemcilerden daha iddialı olacak.

İntel Tiger Lake İşlemcilerinin Özellikleri Neler?

İntel Tiger Lake İşlemcilerinin Özellikleri

Intel yeni nesil işlemcilerinden olan Intel Tiger Lake işlemcilerinin özelliklerini açıklamaya başladı. Merakla beklenen işlemci birçok yeniliği de beraberinde getirecek. İşte Intel Tiger Lake İşlemcilerinin Özellikleri

  • Intel Willow Cove çekirdek mimarisini kullanacak.
  • İçerisinde Wifi-6 destekli wifi kartı bulunacak.
    Thunderbolt 4.0 destekli bir biçimde gelecek.
  • 12 MB L3 önbellek kapasitesine sahip olacak.
  • Gen12 Xe GPU ya sahip olacak. Bu sayede çoğu giriş-orta segment ekran kartından daha iyi ekran kartı performansına sahip olacak.
  • HEVC 12-bit, 4:2:2 & 4:4:4 ve  VP9 12-bit 4:4:4 ve  AV1 10-bit 4:2:0 sabit işlevli donanım kod çözme desteğine sahip olacak.
  • PCI Express 4.0 desteği Usb4 desteğine ve LPDDR5 belleklere sahip olacak.
  • Yerleşik AI eğitim hızlandırması için yeni Derin Öğrenme Desteği (DL Boost) uzantılarına sahip olacak.

Intel Tiger Lake İşlemci Benchmark Sonuçları Nedir?

İntel Tiger Lake Benchmark Sonuçları

Intel 10. nesil işlemcileri rakiplerine göre kullanıcılar tarafından daha güçsüz bulunmuştu. Bu da Intel’in pazar payını azaltmıştı. Intel yapılan yoğun eleştirilere cevap niteliğinde Intel Tiger Lake Benchmark Sonuçlarını paylaştı. Yukarıdaki resimde paylaşılan sonuçları detaylı bir biçimde görebilirsiniz.

Yapılan test sonuçlarına bakılırsa Intel 11. Nesil Tiger Lake işlemcileri ile eski pazar payını geri almayı kafaya takmış. Yapılan testlerde 10nm + Willow Cove mimarisine ve 4 çekirdek / 8 iş parçacığına sahip olan Intel Core i7-1165G7 modeli 8 çekirdek / 16 iş parçacığına sahip AMD Ryzen 7 4800U modeli karşılaştırılmış.

Intel Core i7-1165G7 modeli ile AMD Ryzen 7 4800U modeli işlemci 15w TDP değerine sahip. Yapılan testler arasında 3DMark 11 sonuçlarına bakılırsa genel olarak Intel öne geçmiş durumda. Intel’den 2 kat fazla çekirdeğe ve iş parçacığına sahip olan Amd Ryzen 7 4800U 12494 puan alarak rakibi Intel’den yaklaşık yüzde 55 daha çok skora sahip oldu.

Gpu bakımından karşılaştırdığımızda ise Intel 6218 puan ile Amd ye yaklaşık yüzde 2 fark attı. Bu sonuçlara bakıldığında Intel’in pazardaki ekran kartlarındaki grafik kartları bakımından işi bir üst seviyeye taşıyacağı aşikar.

Intel Tiger Lake XE ile NVIDIA GeForce MX350 Arasında Yapılan Karşılaştırma Test Sonuçları

Intel Tiger Lake işlemcileri içinde bulundurduğu Gpu ile de hayretler içinde bıraktı. Yapılan testlerde çoğu dizüstü bilgisayarda görmeye alıştığımız Nvidianın Mx Gpu larıyla neredeyse aynı performansı vermeye başardı. Intel Tiger Lake İşlemcilerde yer alacak olan İntel Xe Ekran kartları Amd nin Mx350 Gpu suna ile karşılaştırıldı. Yapılan testlerde Intel Core i7-1165G7 işlemcisiyle birlikte 4.266 MHz hıza sahip LPDD4x RAM kullanıldı. Teslerde aynı zamanda Amd Mx 350 Gpu su da kullanıldı.

Intel Tiger Lake XE Vs NVIDIA GeForce MX350 karşılaştırma sonuçları üstteki resimde yer almaktadır. Nvidia Mx350 ekran kartıyla Intel Xe ekran kartı arasında yapılan testlerde kazanan Intel Xe oldu. Nvidia Mx350 ekran kartında daha fazla vram olmasına karşın yapılan testlerde üstünlüğü alamadı. Yapılan testlerde Intel Xe 59845 puan alırken Nvidia Mx350 ekran kartı ise 59828 puan almayı başardı.

Intel Tiger Lake XE İle AMD Ryzen 4000 Renoir 7 nm Vega Arasında Yapılan Test Sonuçları

Intel Tiger Lake XE VS AMD Ryzen 4000 işlemci sonuçlarını paylaşacağız. Amd Ryzen işlemciler arasında en iyilerinden olan Ryzen 7 4800U işlemcisi bünyesinde Vega 8 iGPU barındırmaktadır. Bu işlemcinin ekran kartı ile Intel Tiger Lake İşlemcisinin ekran kartı arasında bir kıyaslama yapıldı. Amd Ryzen 7 4800U İşlemcisinde bulunan Vega 8 İGPU ekran kartı Intel Xe ekran kartından daha yüksek frekanslarda çalışabiliyor. Amd Vega 8 İGPU Intel Tiger Lake Xe den daha az çekirdeğe sahip. Hal böyle olunca şartlar bir nebze de olsa eşitlenmiş sayılır.

AMD Vega 8, NVIDIA MX350 ve Intel Tiger Lake XE ile aynı teste girdiğindeyse test, Intel’in AMD’yi ezmesiyle sonuçlandı. AMD’nin Vega 8 ekran kartı testten yalnızca 46.620 puan alabildi. Bu noktada Intel Tiger Lake XE’nin testten 59.845 puan aldığını yeniden hatırlatmakta fayda var.

Yapılan test sonuçlarında Vega 8 IGPU ile Intel Tiger Lake Xe Gpu sunu karşılaştırdığımız da ise Intel Amd yi resmen ezdi geçti. Amd Vega 8 IGPU ekran kartı yapılan testten 46620 puan alırken Intel Tiger Lake Xe ise 59845 puan almayı başardı. Intel ezici bir üstünlükle Amd ye yaklaşık yüzde 30 fark atmayı başardı.

Yapılan test sonuçlarına bakılırsa Intel sadece işlemci kanadında değil, aynı zamanda ekran kartı kanadında büyük yatırımlar yapıyor. Bu hızla giderse Intel İşlemcilerle ekran kartı almadan akıcı bir oyun deneyimine sahip olabileceğiz. Hal böyle olunca Nvidia ve Amd nin düşük ve orta segmentteki ekran kartlarının cazibesi kalmamış olacak. Üst sekmentteki oyunları sadece İntel işlemcileri oynayabilmek oldukça cezbedici. Ekran kartı ve işlemciye verdiğimiz parayı birleştirip sadece Intel Tiger Lake işlemci alarak hem yoğun işlemci gerektiren uygulamaları çalıştırıp, mesela render yapıp, hem de yeri geldiği zaman oyunlar oynayıp eğlenebileceğiz.

Intel Tiger Lake İşlemcileri Ne Zaman Çıkacak?

Intel işlemciler içinde bulundurduğu ekran kartının bu denli yüksek performans vermesi ile kullanıcılar tarafından adeta 4 gözle beklenir oldu. Hal böyle olunca insanlar Intel Tiger Lake işlemciler ne zaman çıkacak diye merak eder oldu. Sonunda Intel den sevindirici açıklama geldi. Intel bizi çok fazla bekletmeyecek. Intel işlemcinin tanıtımını önümüzdeki aylarda tanıtımı gerçekleştirilecek. Eylül ayında yapılacak olan Intel Sanal Etkinliği ile İntel Tiger Lake işlemcileri tanıtılacak.

Ekran kartsız, sadece İntel Tiger Lake İşlemcisi ile yapılan oyun testlerinden biri olan Battlefield V oyunu İntel Xe GPU ile akıcı bir şekilde oynandı.

13 Ağustos tarihinde İntel bir web konferans düzenleyecek. Raja Khoduri düzenlenecek olan konferansta Intel’in yeni nesil grafik birimi olan Intel Xe nin yeni yol haritasını paylaşacak.

Eylül ayında Intel’in 11. nesil işlemcileri olan Intel Tiger Lake işlemcilerini bilgisayarlarda görmeye başlayacağız. Intel Tiger Lake çıkış tarihi Eylül 2020 olarak açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?