Güney Kore’de 5G İle 600 Mbps İndirme Hızı

Güney Kore 5G yatırımlarına hız kesmedne devam ediyor. Ülkede internet hızları öyle bir safhaya ulaştı ki, en kalabalık yerlerde bile 650 mbps indirme hızına ulaşabiliyorlar. Ayrıca upload hızları da 65 mbps civarına kadar çıkabiliyor. Ülkemizde download hızları bile 65 mbps civarına ulaşamazken Güney Kore’de upload hızları bile bizi geçmiş durumda. Güney Kore yaptığı teknolojik yatırımlar […]

Güney Kore 5G yatırımlarına hız kesmedne devam ediyor. Ülkede internet hızları öyle bir safhaya ulaştı ki, en kalabalık yerlerde bile 650 mbps indirme hızına ulaşabiliyorlar. Ayrıca upload hızları da 65 mbps civarına kadar çıkabiliyor. Ülkemizde download hızları bile 65 mbps civarına ulaşamazken Güney Kore’de upload hızları bile bizi geçmiş durumda.

Güney Kore yaptığı teknolojik yatırımlar sayesinde dünyanın en hızlı internetine sahip olan ülkelerinden biri. Güney Kore 5G çalışmalarına ilk başlayan ülkeler arasında yer alıyor. Haliyle bunun ekmeğini yiyen ilk ülke olmayı da başardı. Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanının yaptığı açıklamaya göre ülkenin ileri gelen 6 büyük şehrinde indirme hızı 650 mbps i aşmış durumda.

Güney Kore 4G ağında da yüksek hızlara ulaşmıştı. Ülkenin internet hız ortalaması 150 Mbps i aşmış durumda idi. 5G ağlarına geçildiğinde ise 4G ağına kıyasla 4 kat daha fazla hızlara ulaşmış durumda.

Güney Kore 5G İnternet Hızında Yaklaşık 800 Mps İndirme Hızına Ulaşmayı Başardı

Güney Kore’de birçok operatör vardır. Bunların en hızlıları olan SK Telecom, KT ve LG Uplus başkent Seul’da yüksek hızlara ulaşmayı başardı. SK Telecom yaklaşık 800 mbps indirme hızına, KT yaklaşık 650 mbps indirme hızına, LG Uplus ise 500 mbps i aşkın hızlara ulaşmayı başardı. Şu anda 3,5 GHz spektrumunda çalışan NSA ağlar kullanan Güney Kore, bu yılın sonunda bağımsız mmWave spektrum ağlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu da 5G internetde gbitsel hızlara ulaşmayı hedeflediğini açıklıyor. Bilindiği üzere 5G ağları ile gbitsel hızlara ulaşmak oldukça kolay. Ama bunu tüm kullanıcılara sunmak zor. Anlık yüz binlerce kişinin bağlandığı sunuculara çok ciddi yatırımlar yapılması gerekiyor.

Güney Kore İnternet Hızı Ortalaması Yaklaşık 650 Mps

Güney Kore internet kullanımı bakımından en gelişmiş ülkelerden biri. Hal böyle olunca internet alanındaki yatırımları da çok büyük boyutlara ulaşıyor. Dünyanın birçok ülkesine internet hızı bakımından fark atmış durumda. Kalabalık alanlarda bile 5G internet hızları yaklaşık 650 Mps civarında indirme hızı oluyor. Üstelik yükleme hızları bile yaklaşık 65 mbps civarına ulaşmayı başarıyor.

Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanlığı bu hız ölçümlerinin homojen olması için belirli kesimlerden ziyade şehrin brçok farklı konumunda ölçümler yaptığını açıkladı. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı mağazalar, eğlence alanları, üniversiteler, kütüphaneler, hastaneler, metrolar, sergi merkezleri ve terminaller gibi 11.000’den fazla insanların yoğun bulunduğu bu alanlarda ölçüm yaptığını açıkladı. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?