ABD Bilim Adamları Covid-19’u Anında Tespit Eden Aygıt Geliştirdi

ABD’deki George Washington Üniversitesi’nde araştırma yapan bilim insanları, Covid-19’lu hastalarda antikor izlerini anında tespit edebilen mini aygıt geliştirdi. MedicalXpress’de yayınlanan bir habere göre Covid-19’u anında tespit edebilen bir aygıt geliştirdi. George Washington Üniversite’sinde çalışan bir grup bilim insanı hastalarda Covid-19 testleri yapmaya başladı. Hastalarda Covid-19 veya antikorların hastada bıraktığı izleri anbean izleyen bir mini aygıt […]

ABD’deki George Washington Üniversitesi’nde araştırma yapan bilim insanları, Covid-19’lu hastalarda antikor izlerini anında tespit edebilen mini aygıt geliştirdi.

MedicalXpress’de yayınlanan bir habere göre Covid-19’u anında tespit edebilen bir aygıt geliştirdi. George Washington Üniversite’sinde çalışan bir grup bilim insanı hastalarda Covid-19 testleri yapmaya başladı. Hastalarda Covid-19 veya antikorların hastada bıraktığı izleri anbean izleyen bir mini aygıt geliştirildi.

Sputnik‘de paylaşılan habere göre, bilim adamları tarafından yapılan aygıt, son derece ince iletkenlerden oluşuyor. Üzeri de altın tabaka ile kaplı olan cihaz gaz halindeki maddelere karşı da oldukça hassas. Bilim adamları tarafından bulunan aygıt gaz halindeki maddelere göre yaydığı ışığın rengini değiştirebiliyor. Bu ışığın değişimine göre de dedektörün tepkisini analiz edip hastanın korana virüsüne yakalanıp yakalanmadığını anlayabiliyor.

Covid-19 Tespiti Nasıl Yapılıyor?

Cihaz kullanılmaya başlanmadan önce birtakım hazırlıklar yapılıyor. Kovid-19 tespiti yapan cihazın yüzeyine önce koranavirüse karşı duyarlı olan bir çeşit reaktif madde sürülüyor. Coranavirüsün maddeleri detektöre geldikçe aygıttan saçılan ışığın rengi değişime uğruyor. Yapılan bu işlemin sürecini anbean telefon kamerası ile takip ediliyor.

Covid-19 Verileri Depolanacak

Bu buluş ilerleyen zamanlarda Covid-19’lu hastaların tespitinde, Covid-19’lu hastaların verilerinin depolanmasında işe yarayacak. Depolanan koranavirüslü hastaların verileri bulut depolama teknolojisine sahip sunucularda kapsamlı bir şekilde depolanacak. Bu veriler kullanılarak da çeşitli araştırmalar yapılacak. Belki bu araştırmalar sayesinde virüsün aşısının bulunması da hızlanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?