2020 Aşure Günü Ne Zaman?

2020 Aşure Günü Ne Zaman?Muharrem aynının gelmesiyle aşure günü heyecanı da insanları sarmaya başladı. Peki 2020 aşure günü ne zaman? Bu yıl aşure ne zaman kaynatılacak? Aşure günü eve ne alınır? Aşure günü ile ilgili mesajlar neler? Aşure Muharrem aynının 20. gününde yapılır. Aynı zamanda bu günde oruç tutmak çok sevaptır. İlim insanları aşure gününde […]

2020 Aşure Günü Ne Zaman?Muharrem aynının gelmesiyle aşure günü heyecanı da insanları sarmaya başladı. Peki 2020 aşure günü ne zaman? Bu yıl aşure ne zaman kaynatılacak? Aşure günü eve ne alınır? Aşure günü ile ilgili mesajlar neler?

Aşure Muharrem aynının 20. gününde yapılır. Aynı zamanda bu günde oruç tutmak çok sevaptır. İlim insanları aşure gününde ve aşure günün bir öncesinde veya aşure gününde ve aşure günün bir gün sonrasında oruç tutmanın daha çok sevap olduğunu bize hatırlatırlar. Bu yüzden aşure Bu sene aşure günü cumartesi gününe denk gelmiştir. Bu yüzden cumartesi ve pazar günleri oruç tutmanın sevabı çok büyüktür.

2020 Aşure Günü Ne Zaman
2020 Aşure Günü Ne Zaman

Resûl-i Ekrem (s.a.s.), “Âşûrâ günü tutulan orucun, bir önceki yılın günahlarına kefaret olmasını Allah’tan ümit ediyorum” buyurmuş, Âşûre gününe, Muharrem’in dokuzuncu veya on birinci gününü de ekleyerek iki gün oruç tutmayı müminlere tavsiye etmiştir.

2020 Aşure Günü Ne Zaman?

Aşure günü Muharrem ayının 10. günüdür. Aşure gününde insanlar aşure kaynatır ve bu aşureyi akrabalarına, komşularına ve sevdiklerine dağıtıp ikram ederler. Bu sayede akrabalık ilişkileri gelişir, arkadaşlık artar ve küsleirn barışması için bir sebep olmuş olur.

Aşure Günü Eve Ne Alınır?

Hicri takvimin ilk ayı Muharrem ayıdır. Muharrem ayının 10. günü de aşure günüdür. Bu gün miladi takvime göre bu yıl 29 Ağustos 2020 gününe gelmiştir. Yani bugün (Cumartesi Günü) aşure günüdür. Bugün eve erzak almanın bereket getirdiğine inanılır. Aşure günü eve en azından eve ufak tefek de olsa erzak alınması tavsiye edilir. Peki aşure günü eve ne alınır? Aşure günü eve neler alabiliriz?

Aşure Günü Neler Yapılır
Aşure Günü Neler Yapılır

Aşure günü eve ilk önce aşurelik malzemeler almakla başlayabiliriz. Aşure gününde aşure yapıp akrabalarımıza, dostlarımıza dağıtmak büyük sevaptır. Ayriyeten çocukları sevindirmek için onlara küçük hediyeler alınabilir. Evimizin temel ihtiyaçlarını da alabiliriz.

Aşure Günü Eve Erzak Almanın Önemi İle Alakalı Hadisler Nelerdir?

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günü olan aşure günü eve erzak olmak çok önemlidir. Eve bereket getirir. Bununla alakalı bir çok hadis mevcuttur.

Aşure Günü Eve Erzak Almanın Önemi İle Alakalı Hadisler Şunlardır:

İbn-i Uyeyne:
“–Biz bunu elli sene, altmış sene tecrübe ettik.” (Münâvî, Feyzu’l-Kadîr, VI, 306)

“Kim Aşûre günü (nafaka hususunda) âilesine geniş davranırsa Allah Teâlâ da bütün sene boyunca onun (o kişinin) rızkına bolluk ihsân eder.”(Taberânî, Evsat, IX, 121, Kebîr, X, 77; Beyhakî, Şuab, III, 366)

Câbir (r.a.) bu rivâyetle alâkalı olarak;
“–Biz bunu denedik ve öyle (büyük bir bereket) bulduk.” buyuruyor.

Bir rivayete göre:
“Kim aşure günü ailesine bol yiyecek alıp yedirirse, o yıl boyunca bolluk içinde olur.” anlamına gelen rivayetler vardır. Fakat, oldukça zayıf kabul edilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 3/189).

Aşure Yapmak İçin Malzemeler Neler?

Aşure gününün olmazsa olmazı aşure kaynatılmasıdır. Bu yüzden aşure malzemeleri almakla başlayabilirsiniz. Aşure malzemeleri neler?

Aşure malzemeleri temel olarak şunlardır:

 • Su
 • Buğday
 • Arpa
 • Nohut
 • Fasulye
 • Pirinç
 • Toz şeker

İsteye bağlı olarak şunları da ekleyebilirsiniz:

 • Ceviz
 • Fındık
 • Çam fıstığı
 • Badem
 • Kayısı
 • Nar
 • Susam
 • Tarçın
 • Kuru yemişler
 • Meyve ve Baharatlar

Aşure Nasıl Yapılır?

Aşure Nasıl Yapılır
Aşure Nasıl Yapılır
 • Fasulye nohutu teker teker haşlayın.
 • Aşurelik buğdayı yıkayın. Daha sonra tencereye koyun. Üzerine kaynamış suyu döküp 10 dakika boyunca kaynatın. Buğdayın suyunu süzün. Bu işlemleri bir daha yapın ve suyunu yeniden süzün. Daha sonra buğdaya kaynar su ekleyip 50 dakika boyunca kaynatın. (2. yöntem olarak akşamdan buğdayı iki defa kaynatıp suyunu süzün. Daha sonra sıcak suda sabaha kadar bekletin. Akşamdan ıslatırsanız 15 dakika kaynatmanız kafi.)
 • Yumuşamış buğdaya pişmiş olan nohutu, doğranmış kayısıyı, fasulyeyi, yıkanmış pirinci, kuru üzümü ekleyerek 15 dakika daha kaynatın.
 • Sıcak süt, tuz, fındık, şeker, karabiber, karanfil suyu ekleyerek 15 dakika boyunca kaynatın.
 • Aşureyi cam kâselere pay edin.
 • Aşure kâselerde soğumaya başlamasını bekleyin. Tercihe bağlı üzerine fındık, kuru üzüm, fıstık, ceviz, kuş üzümü ve nar taneleri ile süleyin.
 • Aşure pişirirken yaklaşık 3 litre kadar su kullanabilirsiniz. Yanınızda daima kaynar su bulundurun, gerektiğinde bu suyu ilave edin. Aşurenin kıvamına bağlı olarak göre su ekleyin.
 • Şeker miktarını kendi tercihinize göre ayarlayın.
 • AFİYET OLSUN…

Aşure Günü İle İlgili Mesajlar Nelerdir?

Aşure günün gelmesiyle beraber insanlar birbirlerine aşure gününün anlam ve önemini anlatan güzel mesajlar atmaya başladılar. Bu yüzden internette aşure günün ile ilgili mesajları aramaya başladılar. Her arkadaşına aynı mesajı atmak istemeyenler olduğu gibi bir çok insan da toplu mesajlar atmaya yöneldiler. Bizler sizler için en güzel, günün anlam ve önemini en iyi anlatan aşure günü ile ilgili mesajlar topladık.

Aşure Günü İle İlgili Mesajlar:

”Aşûre Orucu’nun önceki yılın günahlarına kefaret olacağını Allah’ın rahmetinden umarım. Dualarınız ibadet ve orucunuz kabul olsun Aşure Gününüz Mübarek Olsun…”

”Yükü sevgi, özü saygı, gücü barış, süsü hoşgörü olan mübarek dinimizin seçtiği her yıl Muharrem ayının 10. günü kutlanan aşure gününüz kutlu olsun.”

”Kalpler imanla, gönüller huzurla dolsun. Saadetler hepimizin olsun. Ne kurulan bağlar bozulsun, nede dostlar unutulsun. Aşure gününüz mübarek olsun.”

”Rabbim sen kalbi kırıkların sığınağı, yolda kalmışların yoldaşı, sen yalnızlığıma arkadaş olan ve tüm gönüllerin dert ortağısın. Beni benden uzağa at, senden uzağa atma. Aşure gününüz mübarek olsun.”

”Her aydan da üç gün oruç tutmak sünnet olduğu için, kişi bu aşure gününü de vesile ederek üç gün oruç tutarsa çok efdaldir. Aşure gününüz hayırlar getirsin…”

”Aşure gününde yaptığınız tüm ibadetler kabul olur inşallah Cenab-ı Allah bu mübarek günde affedilmemiş günahımızı bırakmasın. Aşure Gününüz ve Geceniz Mübarek Olsun.”

”Aşure Gününüz kutlu olsun.”

”Aşure paylaşmaktır. Aşure gününüz kutlu olsun.”

”Allah Azze ve celle, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Dualarınız ibadet ve orucunuz kabul olsun.”

”Muharrem ayı ve aşure günü size ve tüm sevdiklerinize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan diliyorum.”

Aşure gününüz mübarek olsun dualarınız ibadet ve orucunuz kabul olsun.

Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur. Hadis-i Şerif

Aşure gününüz mübarek olsun dualarınız kabul olsun. Allah aşure gününde tutulan oruçları kabul etsin.

Aşure günü tüm İslam alemine hayırlar getirmesi dileğiyle.

”Aşure gününüz mübarek olsun dualarınız ibadet ve orucunuz kabul olsun. Aşure Gününüz Mübarek Olsun…”

”Cenab-ı Allah bizleri birlikten beraberlikten iyilikten güzellikten ayırmasın. Aşure Gününüz Kutlu Olsun…

”Aşurede içe atılan fındık fıstık değil, sevgilerimizdir. En tatlı günler sizin olsun.”
”Aşure gününüz mübarek olsun dualarınız ibadet ve orucunuz kabul olsun. Aşure Gününüz Mübarek Olsun…”

”Cenab-ı Allah bizleri birlikten beraberlikten iyilikten güzellikten ayırmasın. Aşure Gününüz Kutlu Olsun…

”Aşure gününün tüm İslam alemine hayırlar getirmesini tüm kalbimle dilerim.”

”Muharremin onuncu gününe Aşure Günü denir. Bugüne özel bir saygı gösterilmelidir. Zira Arşın hamili bulunan melekler o günün değerini bilirler.”

”Aşure gününde sevgilerimizi de paylaşalım güzel günler milletimizin olsun.”

Cenab-ı Allah bu mübarek günün hatırına bizleri birlik ve beraberlikten ayırmasın.

Vatanımızı ve bizleri her türlü musibetten korusun. Amin. Hayırlı Günler dilerim.

– Allah Azze ve celle, pek çok duayı Aşure Günü kabul eder. Dualarınızın ve ibadetlerinizin bu mübarek gün kabul edilmesini niyaz ediyorum. Aşure gününüz mübarek olsun..

Bu mübarek günde yapacağınız tüm ibadetlerin Cenab-ı Allah tarafından kabul olunmasını dilerim. Hayırlı günler.

Aşure gününüz mübarek olsun. Tuttuğunuz oruçlar ve dualarınız makbul ve kabul olsun.

Allah’ü Teala, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Dualarınız ibadet ve orucunuz kabul olsun.

Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur. Hadis-i Şerif

Akıllı ol ey nefsim Ve bu fırsatı kaçırma. Senin bu kadar günahlarının arasında bu tür fırsatlara ihtiyacının ne kadar büyük olduğunu unutma. Tövbe et ve Yüce Allah’a dön. Aşüre günümüz mübarek olsun.

Muharremin Onuncu gününe Aşure Günü denir. Bugüne özel bir saygı gösterilmelidir. Çünkü Arşın hamili bulunan melekler o günün değerini bilirler. Aşure gününüz mübarek olsun.

Aşure Günü Oruç tutanın bir yıllık günahı affolunur (Hadis-i Şerif). Aşure gününüzü kutlarım.

Aşure Gününüz mübarek olsun, Allah bu gün tuttuğunuz oruçları ve namazları kabul eylesin.

Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur.

Tüm İslam Aleminin Aşure Günü Mübarek Olsun..

Cümle ümmeti Muhammedin ve kardeşlerin Aşure günü mübarek olsun.

Aşure gününüz mübarek olsun..

Her kim Muharrem ayının birinci ve onuncu Aşû-ra günleri sabahleyin üç kere bu duâyı okursa Allah Zü’l-celâl Hazretleri’nin o kimseyi tâ gelecek senenin Muharrem ayına kadar cemî’ belâlardan emîn ve muhafaza buyuracağı rivâyet olunmaktadır. Aşure gününüz mübarek olsun..

Cenab-ı Allah bizleri birlikten beraberlikten iyilikten güzellikten ayırmasın. Muharrem ayı herkese hayırlı olsun.

Muharremin Onuncu günnüne Aşure Günü denir. Bugüne özel bir saygı gösterilmelidir. Zira Arşın hamili bulunan melekler o günün değerini bilirler. Aşure gününüz mübarek olsun.

Cümle ümmeti Muhammedin ve kardeşlerin Muharrem ayı ve Aşure günü mübarek olsun.

Aşure Gününüzü kutlar, sevdikleriniz ile mutlu ve hayırlı günler dilerim.

Cenab-ı Allah bu mübarek günün hatırına bizleri birlik ve beraberlikten ayırmasın.

Vatanımızı ve bizleri her türlü musibetten korusun. Amin. Hayırlı Günler dilerim.

Bizi yoktan var eden, varlığından haberdar eden, yaratıp imtihan eden, imtihan edip sabır veren ve muharrem ayına yetiştiren Allah’ın müminlerini bağışlaması dileğiyle Aşure gününüz Mübarek olsun!

Aşure Gününüz Mübarek Olsun. Aşure Gününüz Mübarek Olsun. Dualarınız ibadet ve orucunuz kabul olsun..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?